iftop، معرفی ابزار برای مدیریت پهنای باند لینوکس

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

iftop یک نرم افزار لینوکسی است که بسیار کاربردی است. همانطور که می دانید، بسیاری از دیتاسنتر ها، پهنای باند محدود شده برای سرور ها در نظر می گیرند. در نتیجه ی این محدودیت، کاربر می بایست بر روی مصرف پهنای باند خود کنترل داشته باشد. در سرور های ویندوزی، نرم افزار های زیادی برای مشاهده وجود دارند از جمله نرم افزار networx و بسیاری نرم افزار های دیگر ( حتی بدون نرم افزار و از طریق کنترل پنل ویندوز ). ولی در لینوکس، شما نیاز خواهید داشت تا از نرم افزار های دیگر استفاده کنید تا بتوانید پهنای باند خود را بهتر و دقیق تر بررسی کنید. در ادامه همراه ویکی بیت باشید.

iftop را شاید بتوان بهترین نرم افزار برای مانیتورینگ شبکه در سرور های مبتنی بر لینوکس دانست. برای مدیریت پهنای باند، بهترین راه در قدم اول، مانیتورینگ مصرف شماست. با مانیتور کردن مصرف شبکه هم چنین می توانید مستنداتی به سرویس دهنده خود در صورت وجود مشکل در پهنای باند ارائه کنید.

نصب این نرم افزار بسیار ساده می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

  • با اجرای سه دستور زیر، پیش نیاز ها برای iftop را نصب می کنیم

 

  • از این لینک می بایست لینک نسخه دلخواه خودتان را کپی کنید و در خط اول از مجموعه دستورات زیر جایگزین کنید. ما در اینجا از نسخه 0.17 استفاده می کنیم ( در حال حاظر آخرین نسخه پایدار ). در صورتی که نسخه نصب شده توسط شما متفاوت از این نسخه می باشد، اعداد 0.17 را در دستورات زیر تغییر دهید.

کار تمام است و حالا می توانید با اجرای دستور iftop در محیط ssh سرور خود، پهنای باند سرور لینوکسی خود را مانیتور کنید.

 

درصورت وجود هرگونه مشکل و یا نیاز به مشاوره برای کانفیگ سرور، با کارشناسان ویکی بیت به صورت 24 ساعته در ارتباط باشید.

کانال ویکی بیت در تلگرام : @wikibit

Tags :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *