سرور چیست ؟ انواع سرور کدامند ؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

سرور یک کلمه ای است که شاید بسیاری از کاربران که کار مرتبط با آن ندارند و یا به تازگی تصمیم به انجام خدمات اینترنتی گرفته اند، نا آشنا و نامفهوم باشد و هنگامی که درباره آن تحقیق کنند، مشاهده کنند که بسیاری از سایت ها، به طور واضح و مفهوم به همراه مثال نتوانسته اند درباره مفهوم سرور و انواع آن با کاربر سخن بگویند ولی در ویکی بیت، تمامی آموزش ها به زبان ساده و کاملا قابل درک برای کاربران گفته می شود. پس در ادامه همراه ویکی بیت باشید تا با شما درباره مفهوم سرور و انواع آن سخن بگوییم.

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی در واقع یک کامپیوتر با سخت افزار قوی می باشد که توسط رم، سی پی یو و سایر سخت افزار های آن، درخواست ها را پردازش می کند و نتیجه حاصل را برای کاربران به نمایش می گذارد. اگر مشاهده کرده باشید، سی پنل یک پنل کاربری است که به شما فضا برای میزبانی می دهد. این فضا توسط سرور اختصاصی و یا سرور مجازی ( که در ادامه توضیح خواهیم داد ) تامین می شود و کاربر قادر است فایل های خود را در آن آپلود نماید.

اگر با زبان های برنامه نویسی آشنا باشید، نام زبان های مختلف را شنیده اید که یکی از رایج ترین آن ها زبان PHP می باشد. زبان PHP و هم چنین تمام زبان های برنامه نویسی دیگر، داده هایی به کامپیوتر ( سرور ) وارد می کنند و سپس کامپیوتر ( سرور ) آن داده ها را پردازش می کند و پس از پردازش، خروجی خواهد داشت که کاربر بر روی سایت می تواند مشاهده کند. البته این کار، جزء ابتدایی ترین پردازش ها برای سرور ها محسوب می شود.

اگر سرور ها را مشاهده کنید، می بینید که سرور ها تا رم های بسیار بالا ( حتی 512 گیگابایت ) و با سی پی یو های بسیار قوی وجود دارند. طبیعتا این چنین سخت افزار هایی برای سایت های معمولی استفاده نخواهند شد و استفاده دیگری از آن ها نیز خواهد شد. مثلا برای کار های سنگین دیگر که نیاز به پردازش های بسیار زیادی دارند، از سرور ها استفاده می شود تا هزینه های آن چنانی نیاز نباشد. البته سرور هایی با چنین قدرت برای میزبانی نیز استفاده می شوند که در آن ها، تعداد سایت هایی که توسط آن سرور میزبانی می شوند زیاد خواهد بود.

سرور مجازی

سرور مجازی، زیر مجموعه ای از سرور اختصاصی می باشد. سرور اختصاصی همانطور که اعلام شد، معمولا دارای سخت افزار قدرتمند می باشد، درحالیکه سرور مجازی معمولا نیاز به سخت افزار بالا ندارد چراکه کار بسیار ساده ای تر از سرور اختصاصی قرار است انجام دهد. با نصب مجازی ساز هایی هم چون Vmware،KVM و امثالهم، سرور های اختصاصی قابل بخش شدن به سرور های مجازی خواهند بود.

هر سرور مجازی، یک کامپیوتر مجزا خواهد بود که آی پی متمایزی از سرور اختصاصی دارد و کاربران قادر به نصب سیستم عامل های متفاوت بر روی سرور مجازی خود هستند بدون اینکه سیستم عامل سرور اختصاصی عوض شود. علت این که کاربران سمت سرور های مجازی می روند، این است که هزینه آن به مراتب بسیار کمتر از سرور اختصاصی است ( سرور اختصاصی مانند یک کامیون برنج می باشد و سرور محازی، بسته های برنج کوچک تر که از دل کامیون برنج بیرون می آیند ).

همیشه سعی کنید خرید های خود را از وبسایت های معتبر انجام دهید تا نیاز به تغییر سرویس دهنده به صورت دائمی نباشید و هم چنین مشکلات پشتیبانی شما کاهش یابند. تیم ویکی بیت، همواره کمپانی آلما هاست را برای خرید سرور مجازی و اختصاصی پیشنهاد می کند، چراکه با سال های طولانی سابقه کاری در این حوزه، به کمپانی ما و سایر کاربران به طور کامل ثابت شده اند.

درصورت وجود هرگونه مشکل و یا نیاز به مشاوره برای کانفیگ سرور، با کارشناسان ویکی بیت به صورت 24 ساعته در ارتباط باشید.

کانال ویکی بیت در تلگرام : @wikibit

Tags :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *