مقایسه هارد Sata و Sas به طور کامل

[تعداد: 7    میانگین: 3/5]

امروز در ویکی بیت، مقاله ای درباره‌ی مقایسه هارد Sata و Sas برای شما کاربران گرامی آماده کرده ایم. در بسیاری از سرور های مجازی و اختصاصی، شاهد نام های Sas، Sata، SSD، SSD NVMe در کنار فضای هارد سرور هستید ولی ممکن است تفاوت های این ها را با یکدیگر ندانید. امروز تصمیم گرفتیم به مقایسه هارد Sata و Sas با یکدیگر بپردازیم و در مقالات بعدی، به SSD و SSD NVMe نیز خواهیم پرداخت. همراه ما باشید…

مقایسه هارد Sata و Sas از نظر زمان ساخت :

از نظر زمانی، هارد های Sata نسلی پیش از هارد های Sas هستند و این موضوع را می تواند با پیشرفت ها و بهبود های Sas مشاهده کرد. از نظر زمان ساخت، اولین سری هارد های Sata، در 7 ژانویه 2003 عرضه شدند در حالیکه Sas ها از سال 2004 عرضه شدند.

مقایسه هارد Sata و Sas از نظر سرعت :

بدیهی است که به مرور زمان، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات هارد ها بهبود پیدا می کند، در نتیجه، به طور کلی سرعت هارد های Sas از Sata بیشتر هستند. سرعت چرخش هارد Sata، میانگین 7200 دور در دقیقه می باشد در حالیکه این عدد برای هارد های Sas، به 10 الی 15 هزار دور در دقیقه می رسد. همین سرعت چرخش بیشتر است که در هارد ها باعث افزایش سرعت خواندن/نوشتن اطلاعات می شود.

علت عدم استفاده از Sas در اکثریت سرور ها :

هارد های Sas هرچند از نظر کیفی در سطح خوبی قرار دارند، اما قیمت بالایی نیز دارند. به همین دلیل، مدیر سرور ها چندان رقبتی برای استفاده از این سری از هارد در سرور ها ندارند. از طرفی قیمت این هارد ها، با هارد های SSD تفاوت محسوسی ندارد و در نتیجه از بین گزینه های  موجود برای هارد، SSD ترجیح داده می شود.

علت استفاده زیاد از هارد Sata در سرور ها :

هارد های ساتا از این جهت بسیار مناسب هستند که قیمت معقولی دارند و می توان با هزینه اندک، فضای زیادی را دریافت کرد. از طرفی سرعت این هارد ها نیز چندان بد نیست و می تواند بازدهی مناسبی داشته باشد. تفاوت اصلی در استفاده از این هارد ها، زمانی مشخص می شود که به عنوان مثال 2 عدد هارد 2 ترابایت از نوع ساتا در یک سرور باشند و یا 2 عدد هارد 240 از نوع SSD. حافظه در دسترس در ساتا، حدود 4.2 برابر حافظه SSD است درحالیکه هزینه کمتری نیز پرداخت می شود.

 

درصورت وجود هرگونه مشکل، با کارشناسان ویکی بیت به صورت 24 ساعته در ارتباط باشید.

کانال ویکی بیت در تلگرام : @wikibit

Tags :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *